Зарядка електромобіля: тривалість заряду, розрахунок потужності та запасу ходу

27.03.2024

Зарядка електромобіля є ключовою складовою його експлуатації, і правильне розуміння часу зарядки, розрахунку потужності та запасу ходу може відігравати важливу роль у плануванні подорожей та ефективному використанні транспортного засобу.

Для визначення часу зарядки електромобіля необхідно знати:

 • ємність його акумулятора
 • потужність доступної зарядної станції.

Наприклад, якщо у вас акумулятор потужністю 85 кВт/год і ви користуєтеся станцією потужністю 22 кВт, то зарядка може зайняти приблизно 4 години. Проте, слід враховувати, що стан батареї може впливати на зарядну потужність, яка може змінюватися. Тому, при розрахунках варто враховувати можливі зміни у часі зарядки.

Час зарядки також залежить від кількох інших факторів, таких як:

 • максимальна швидкість зарядки, яку підтримує ваш електромобіль;
 • кількість фаз електромобіля;
 • максимальна швидкість зарядки зарядної станції;
 • погодні умови (наприклад, екстремальні температури можуть вплинути на зарядну потужність батареї, збільшуючи час зарядки).

Скільки кіловат потрібно для зарядки електромобіля?

Для того, щоб дізнатися скільки кіловат потрібно для зарядки, потрібно розрахувати зарядну потужність. Для того, щоб її визначити слід враховувати можливості зарядного пристрою, електромережі та електромобіля.

Для розрахунку зарядної потужності потрібно знати кількість фаз, напругу, силу струму і роз’єм живлення зарядної станції. Якщо з’єднання трифазне, то варто враховувати і спосіб підключення зарядної станції до мережі. Залежно від схеми підключення напруга становитиме 230 або 380 вольт.

Маючи цю інформацію, здійснюємо розрахунок:

230 В напруга×16 А сила струму×1 (фази)=3680 Вт або 3,7 кВт (потужність)

230 В напруга×32 А сила струму×3 (фази)=22080 Вт або 22 кВт (потужність)

Щоб зарядна потужність становила 22 кВт, зарядна станція повинна підтримувати трифазну зарядку з відповідними показниками напруги і сили струму. Зрозуміло що й електромережа повинна мати відповідні напругу, силу струму, кількість фаз.

Тепер поговоримо про зарядні можливості електромобілів. Максимальна швидкість заряджання залежить від того, що використовується в авто однофазний, двофазний або трифазний вбудований зарядний пристрій.


Зарядка на 11 кВт
Зарядка на 22 кВтПримітки
Авто з однофазною зарядкою1,4 – 3,7 кВт1,4 – 7,4 кВтНеобхідно враховувати обмеження в деяких країнах
Авто з двофазною зарядкою2,8 – 7,4 кВт2,8 – 14,8 кВтДвофазне під’єднання зарядного пристрою неможливе
Авто з трифазною зарядкою4,2 – 11 кВт4,2 – 22 кВтЗарядки перемикають доступну потужність під час підключення

Деякі автомобілі можуть використовувати енергію лише з однієї або двох фаз. Це означає, що, навіть якщо ви маєте можливість підключити автомобіль до 3-фазної зарядної станції, це може бути неефективним, оскільки ваша модель автомобіля не підтримує таку високу потужність.

Не всі автомобілі з вбудованим 3-фазним модулем мають можливість заряджатися з потужністю до 22 кВт. Багато з них можуть заряджатися лише з максимальною швидкістю 11 кВт. Як видно, цей параметр залежить від конкретної моделі автомобіля.

Наприклад, Renault Zoe має максимальну потужність заряду 22 кВт, тоді як Tesla Model 3 – лише 11 кВт. Проте обидва ці електромобілі мають трифазний вбудований зарядний пристрій. Це також стосується автомобілів з одною фазою.

На скільки вистачає зарядки електромобіля?

Для визначення того, на яку відстань вистачить заряду електромобіля, планування часу та місць заряджання, необхідно знати реальний запас ходу вашого електромобіля і час, який потрібен для його заряджання. Ось приклад: “Ранок – відвезти дітей до школи, потім на роботу в офіс, вечір – повернення додому з роботи, а перед цим – візит в магазин. Із зміною розкладу наступного дня, потрібно буде зарядити …”.

Для ілюстрації візьмемо Volkswagen ID.4 Crozz. Його батарея має ємність 84,8 кВт/год. Для заряджання від домашньої однофазної мережі потрібно 12 годин, а для заряджання від 20 до 80% на станції зарядки потужністю 60 кВт потрібно 45 хвилин (цього вистачить на 550-600 км).

Інший приклад – Hyundai IONIQ, з ємністю батареї 28 кВт/год. Він заряджається вдома за 8-10 годин, на зарядній станції за 3-4 години, а на швидкій зарядці за півгодини. Власники цього електромобіля зазначають, що їхнього автомобіля вистачає на 250 км. Якщо ви подорожуєте щодня по 50-60 км, то IONIQ потребуватиме зарядки лише раз на три дні.

Для визначення запасу ходу необхідно знати ємність батареї і витрати енергії на 100 км: (85 кВт/год) / (20 кВт/год) × 100 = 425 км. Таким чином, з акумулятором ємністю 85 кВт/год і витратою енергії приблизно 20 кВт/год на 100 км, отримуємо запас ходу 425 кілометрів.

На що впливає скорочення запасу ходу електромобіля?

Кілька факторів впливають на реальну дальність подорожей електромобіля: швидкість руху, стиль водіння, стан доріг, погодні умови, використання обігріву, кондиціонера та інших пристроїв, що споживають енергію.

Щоб збільшити запас ходу вашого електромобіля, слід дотримуватися таких порад:

 • Уникайте різких прискорень.
 • Обирайте найбільш економний спосіб їзди та підтримуйте стабільну швидкість.
 • Максимально використовуйте рекуперативне гальмування, замість традиційного.
 • Розумно користуйтеся обігрівом та кондиціонером.
 • Періодично перевіряйте тиск у шинах, щоб він не був або надто великим, або надто малим.
 • Уникайте перевантаження автомобіля.
 • Стежте за вагою машини, оскільки менша вага сприяє меншому розходу батареї.
 • Плануйте свої маршрути з урахуванням енергоефективності: тривала поїздка зі сталою швидкістю більш перевагається, ніж коротка поїздка з великою кількістю світлофорів.
 • Розраховуйте час заряджання так, щоб завершити його перед виїздом, уникнувши довгих періодів простою без підзарядки.

Отже, розуміння цих факторів і врахування їх при плануванні зарядки можуть допомогти ефективно використовувати ваш електромобіль і забезпечити комфортні умови для подорожей.

Авто в наявності