Як можна збільшити тривалість роботи батареї електромобіля?

19.03.2024

Зазвичай, виробники надають 8 років гарантії на акумуляторну батарею електромобіля. Проте цей термін не є остаточним і його можна подовжити. Тому одне з найактуальніших питань на сьогодні – як продовжити життя акумулятора?

На тривалість служби батареї електромобіля впливає багато факторів, проте серед головних причин прискореного зносу можна виділити такі:

  • Часте або постійне використання зарядки постійного струму.
  • Розрядка АКБ нижче 20%.
  • Недотримання правил експлуатації при дуже низьких і високих температурах навколишнього середовища.
  • Велике енергоспоживання: постійно працюючий кондиціонер, перевезення великого вантажу, їзда на високих швидкостях.

Чи краще заряджати батарею постійним або змінним струмом?

Зарядка постійним струмом є швидкою і зручною, але не слід зловживати нею, оскільки це може призвести до скорочення ресурсу батареї. Зазвичай більш практичною є зарядка змінним струмом від звичайної домашньої зарядної станції.

Як правильно заряджати батарею?

При пошуку в інтернеті інформації щодо терміну служби акумулятора електромобіля можна натрапити на багато спірних порад. Деякі джерела радять не заряджати батарею понад 80%, тоді як інші стверджують, що краще тримати її на постійній підзарядці. Важливо знайти баланс і врахувати індивідуальні особливості вашого електромобіля для оптимального догляду за акумулятором.

Кількість циклів заряду-розряду будь-якого акумулятора залежить від глибини розряду. Наприклад, якщо батарея була заряджена на 20% і після цього досягла 80%, то глибина розряду складає 60%. Чим менше глибина кожного заряду, тим більше циклів заряду-розряду витримає акумулятор. Таким чином, частіша зарядка літій-іонного акумулятора призведе до швидшого його зносу.

Припустимо, що ваш електрокар має ресурс на 1000 повних 100% циклів заряду-розряду. Якщо кожний раз заряджати до 80%, а не до повної ємності, кількість таких циклів значно збільшиться. Тому виробники рекомендують не досягати повного заряду батареї. Ще одна особливість акумуляторів полягає в їхній чутливості до крайніх значень заряду, зокрема до 20% та після 80%.

Рекуперативне гальмування може подовжити життя батареї. Під час гальмування частина кінетичної енергії, яка утворюється при сповільненні автомобіля, повертається назад до акумулятора. Це забезпечує додаткову зарядку під час поїздки, що не лише економить кошти, але й збільшує ресурс батареї електромобіля.

Як зберегти батарею електромобіля за допомогою правильного місця стоянки?
Літій-іонні батареї негативно реагують на високі та низькі температури: екстремальні значення сприяють швидкому зносу елементів живлення. Тому, розумно паркувати автомобіль у тіні під час спекотних днів та в гаражі у морозні періоди.

Планування маршруту

Заздалегідь складаючи маршрут на електромобілі, ви забезпечуєте найкращі умови для себе та вашої батареї (особливо важливо, якщо ви плануєте тривалу подорож). Знаючи, скільки кілометрів може проїхати ваш автомобіль з поточним рівнем заряду, ви уникаєте повної розрядки батареї, що негативно впливає на її тривалість служби.

Авто в наявності