Чи можуть шини вплинути на запас ходу електромобіля?

29.03.2024

Запас ходу електромобіля – це відстань, яку може проїхати автомобіль на одному заряді батареї. Це один з ключових показників, який визначає практичність та зручність використання електромобіля в повсякденному житті. Чим більший запас ходу, тим більше можливостей для подорожей без необхідності постійно шукати місце для зарядки.

Запас ходу електромобіля залежить від багатьох факторів, зокрема, і від шин на колесах. Шини відіграють важливу роль у визначенні запасу ходу електромобіля, оскільки вони впливають на опір коченню, аеродинаміку та інші аспекти енергоефективності автомобіля. Як шини впливають на запас ходу електромобіля:

Опір коченню
Шини впливають на опір коченню автомобіля – сили, яка затримує рух автомобіля на дорозі. Шини з меншим опором коченню дозволяють автомобілю рухатися з меншими втратами енергії, що позитивно впливає на запас ходу. В одному з досліджень вказано, що шини з меншим опором коченню сприяють збільшенню запасу ходу на 7%, що означає приблизно 30 додаткових кілометрів з орієнтовним середнім запасом ходу 400 км.

Аеродинаміка
Профіль та конструкція шин також можуть впливати на аеродинаміку автомобіля. Шини з меншим опором повітря можуть зменшити опір при високих швидкостях, що може позитивно вплинути на запас ходу на швидких автострадах. Наприклад, збільшення ширини покришки на 48,8% (з 205 до 305 мм) може збільшити динамічний опір, але при запасі ходу в 320 км втрата пробігу становитиме лише 3 км або 1% загального запасу ходу.

Висота профілю шини
Збільшення профілю на 28,6% (з 35 до 45 мм) може збільшити пробіг до 15% залежно від інших характеристик автомобіля. Наприклад, Tesla Model 3 показала приріст на 15%, а машини Model S і Model X показали збільшення на 8-9%. До речі, Hyundai Kona Electric також показала збільшення пробігу на 8%.

Розмір покришок
Розміри покришок також відіграють роль. Наприклад, на моделі Tesla S P100D шина з розміром 19 дюймів витрачає енергії приблизно на 5% менше в порівнянні з шиною на 21 дюйм. Для моделей Tesla S 60D / 75D / 90D різниця становить майже 12%. А на моделі Tesla Х P100D різниця ще більше: 20-дюймові покришки дають зниження витрати енергії в порівнянні з 22-дюймовими на 23,3%.

Маса
Вага шин також важлива. Важкі шини можуть збільшити масу автомобіля, що може призвести до збільшення споживання енергії. Легкі шини можуть допомогти зменшити це.

Тиснення
Правильний тиск у шинах важливий для оптимальної ефективності. Недостатній тиск може призвести до збільшеного опору коченню, оскільки площа зчеплення колеса з дорожнім покриттям збільшується. Тоді як надмірний тиск може призвести до погіршення контролю та зношування шин.

Диски
Диск більшого розміру має велику вагу, а це означає, що мотор електромобіля витрачає більше енергії, щоб привести колесо в рух. Цей висновок також актуальний і в тому випадку, якщо використовувати диск того ж діаметру, але виконаний з більш важкого сплаву.

Гума
Також важливо враховувати характеристики гуми. Жорстка гума з мінімальною кількістю виступів потребує менше енергії для переміщення автомобіля.

Враховуючи ці фактори, вибір правильних шин може допомогти максимізувати запас ходу електромобіля і підвищити його енергоефективність.

Авто в наявності