Аналіз ринку продажу електрокарів за І квартал 2024 року

03.04.2024

Попит на електромобілі набрав стрімких показників росту за підсумками першого кварталу 2024 року. Топову трійку очолили Tesla із продажом у 2 746 автівок, Volkswagen – 2 152 та Nissan 1 764 автівки. Динаміка ринку електричних автомобілів показує наступне: у березні цього року українці купили 6,3 тисячі нових та вживаних електромобілів. Це практично вдвічі більше (на 99,6%) порівняно з березнем минулого 2023 року та на 3,6% більше, ніж у лютому 2024 року. За даними Інституту досліджень авторинку, станом на початок 2024 року, загальна кількість автомобілів з електричними двигунами, зареєстрованих в Україні (за винятком знятих з обліку через вибракування або вивезення за кордон), складає 98 328 одиниць, із них 95 999 – легкові, 2327 – вантажні та 5 – автобусів.

Після невеликого зменшення обсягів у цьому сегменті на початку року, діаграма поступово набирає все чіткішу форму “статистичного плато”. Ймовірно, існує певний потенціал для зростання у сегменті електромобілів, але він не настільки суттєвий, як це було раніше, і статистика свідчить про наближення точки насичення ринку. У березні 99,3% усіх електромобілів були легковими, а лише 0,7% (47 одиниць) – вантажними.

Лідери на внутрішньому ринку електромобілів в Україні – Nissan, Tesla та Volkswagen. Довгий час конкуренція була між Nissan, який тримав перше місце майже 10 років завдяки своєму популярному й доступному електрокару Nissan Leaf, і Tesla, яка активно наздоганяла його. Але, наприклад, в березні на внутрішньому ринку відбулася зміна лідера — перше місце зараз належить американській марці Tesla, яка має частку 26% та 502 угоди купівлі-продажу. Наразі Volkswagen з часткою 13,2% та 255 автомобілями не виглядає так, щоб він міг довго зберігати конкурентоспроможність проти цих двох виробників. Проте важливо зауважити, що ринок активно поповнюється доступними автомобілями цієї марки, які виробляються в Китаї, і їхня модельна лінійка ID постійно розширюється. Таким чином, в майбутньому можливі зміни в третій позиції, можливо, Volkswagen зможе піднятися на вищий рівень.
Березневі показники продажу на внутрішньому ринку електромобілів

Імпорт вживаних електрокарів
Зараз на ринку України переважають імпортовані вживані електрокари, які складають 55,1% від усіх продажів, з кількістю перших реєстрацій 3494 одиниць. Tesla продовжує лідирувати в сегменті імпорту, і це не перший місяць, коли на першу реєстрацію було подано 1072 автомобілі цієї марки. Nissan, який є лідером у парку BEV, займає друге місце з 600 імпортованими автомобілями. На третьому місці Volkswagen (392 шт.), на четвертому — Hyundai (281 шт.). П’ятірку завершує Audi з 175 електричними автомобілями.

Серед «свіжопригнаних» електромобілів лідерство залишається за Nissan Leaf (530 шт.). Проте Tesla Model 3 (460 шт.) все ближче наближається до нього, а Tesla Model Y (356 шт.) намагається не відстати. На четвертому місці знаходиться Volkswagen e-Golf (245 шт.), а п’ятірку завершує Tesla Model S з 189 першими реєстраціями.

Нещодавнє скасування ПДВ на електричні вантажівки поки що майже не вплинуло на обсяги їхнього імпорту. У березні таких автомобілів прибуло 47 штук, що трохи більше, ніж у лютому (19 шт.) та січні (25 шт.) цього року. Проте і минулого року, навіть без пільг, фіксувалися схожі обсяги — іноді до 39 новоприбулих вантажівок на електричних двигунах щомісяця.

Попит на нові електрокари
Нових електричних авто було куплено лише 14,2% (898 одиниць), що менше, ніж минулого місяця, коли їх кількість вперше перевищила тисячу одиниць.

Лідером серед марок нових легкових електромобілів групи BEV залишається Volkswagen, який здобув 28,5% частки ринку, продавши 256 автомобілів. На другому місці з результатом 162 автомобілів та 18% знаходиться BYD, а на третьому – Honda (частково завдяки продукції DongFeng) з 149 авто та часткою 16,6%. Четверте та п’яте місця посіли Nissan (69 шт., 7,7%) та Audi (49 шт., 5,5%).

Серед окремих моделей перше місце за підсумками березня все ще належить Volkswagen ID.4 з 204 проданими автомобілями, що має впевнену кількісну перевагу перед усіма іншими учасниками рейтингу. На другому місці знаходиться BYD Song Plus з 113 проданими автомобілями. Honda e:NS1 займає третє місце з 74 проданими новими авто. Четверту сходинку посідає Honda M-NV (70 шт.), а п’ятірку нових електромобілів завершує Nissan Ariya, який придбали 66 покупців.

Джерело: Інститут досліджень авторинку, блог Марини Кутіної.

Авто в наявності